KPK povozil mnenje MJU: Andrej Grah Whatmough med referendumsko kampanjo ni bil v navzkrižju interesov

Datum:

Komisija za preprečevanje korupcije je sporočila njihove ugotovitve, da v kampanjah oseb, povezanih z referendumsko kampanjo glede novele zakona o RTV, generalni direktor javne RTV v. d. Andrej Grah Whatmough ni bil v navzkrižju interesov. Komisija je enako ugotovila tudi za druge člane programskega in nadzornega sveta. RTVS je vseeno izdala set priporočil, med drugim tega, da se zagotovi pravočasno odločanje o okoliščinah nasprotja interesov. 

“Ne glede na to, da je v zadevi pri omenjenih uradnih osebah obstajal zasebni interes, pa v okviru opravljanja svojih funkcij na RTVS niso opravljale javnih nalog v povezavi z referendumom, zato pri nobeni od njih ni prišlo do dejanskega nasprotja interesov,” so zapisali v KPK. Kot so pojasnili v sporočilu za javnost, so predhodni preizkus izvedli na podlagi prijav, ki so prispele na njihov naslov novembra 2022. Prijavo so podali v Sindikatu novinarjev Slovenije, katerih predstavniki so očitno hoteli preprečiti Andreju Grahu Whatmoughu, Petru Gregorčiču in drugim, da bi nastopili v javni debati.

Odločitev KPK pa je zanimiva tudi zaradi tega, ker je povsem nasprotna mnenju, ki ga je o zadevi podalo ministrstvo za javno upravo. Novinarski aktivisti so tako kmalu po prijavi komentirali za medije: “Mnenje ministrstva za javno upravo je za nas mala zmaga, saj so nam dali prav, da je tukaj navzkrižje interesov, da dejansko nekdo, ki sodeluje v referendumski kampanji, težko hkrati zagotavlja zakonito izvedbo referendumske kampanje na javnem zavodu.”

Za KPK je bila posebna razbremenilna okoliščina, je generalni direktor RTV o okoliščinah nasprotja interesov sam in v zakonskem roku seznanil programski in nadzorni svet zavoda. “S tem in s prenehanjem z delom v zadevi je izpolnil svojo zakonsko dolžnost, obvestil je nadrejenega oziroma predstojnika, se tudi samoizločil iz vseh postopkov odločanja glede referenduma o noveli zakona o RTVS in od dneva prijave v referendumsko kampanjo kot generalni direktor RTVS ni v povezavi z njo opravil nobene javne naloge,” so navedli.

Dr. Peter Gregorčič, predsednik programskega sveta RTV. (Foto: Veronika Savnik/Demokracija)

Skladno s črko zakona sta ravnala tudi Gregorčič in Juhant, ki sta o obstoju okoliščin nasprotja interesov obvestila programski svet. Pojasnjuje, da omenjena sicer nista prenehala z delom, a kot uradni osebi nista opravljala javnih nalog, vezanih na referendum. Pri Kotniku so bile zadeve še bolj očitne, saj nadzorni svet, katerega predsednik je, v kritičnem času sploh ni imel seje in v vlogi člana nadzornega sveta ni odločal o ničemer.

Izdana priporočila 
Zaradi potenciala korupcijskih tveganj je KPK izdala naslednja priporočila: “Svoje zaposlene, vodstvene kadre ter vodstvene kolektivne organe – še posebej pa vsakokratnega generalnega direktorja RTVS ter člane programskega in nadzornega sveta RTVS – obvesti o določbah zakona o integriteti in preprečevanju korupcije glede dolžnega izogibanja nasprotju interesov.” V priporočilih je zapisano tudi, da je treba na vseh ravneh zagotoviti mehanizme pravočasnega odločanja o okoliščinah nasprotja interesov v zakonskih rokih. Temu bi se moralo ustrezno prilagoditi interne akte in načrt integritete, poroča STA.

G. K.

Sorodno

Zadnji prispevki

Burno na razpravi o zakonu, s katerim želi SDS otroke zaščititi pred pedofilijo

Indoktrinacija LGBT je osrednji del trenutne koalicije, še posebej...

Biden ne bo prepovedal mentolovih cigaret, da ne bi užalil temnopoltih

Predsednik Joe Biden naj bi preklical načrt za prepoved...