Neuspela pogajanja Rusije in ZDA o Siriji

Datum:

Na Kitajskem sta se le nekaj ur potem, ko ruski in ameriški zunanji minister, Sergej Lavrov in John Kerry, ob robu vrha skupine vodilnih gospodarstev sveta G20 tudi v drugem poskusu nista dosegla dogovora o Siriji, sestala še predsednika obeh držav. Srečanje naj bi trajalo dobro uro, v prvi vrsti pa naj bi govorila o Siriji in Ukrajini.

Kerry in Lavrov kljub sprva pozitivnim odzivom glede pogajanj o Siriji v novem poskusu nista dosegla preboja. Kot napovedano, sta se kasneje sestala tudi predsednika obeh držav, ruski Vladimir Putin in ameriški Barack Obama.

Kerry je že prej dejal, da je med stranema še vedno nekaj težkih vprašanj, ki jih je treba doreči, in da si bosta prizadevala nadaljevati pogajanja, da vidita, “ali je mogoče premostiti vrzel”.

Dogovor naj bi bil blizu, pa vendarle “nismo še tam”
Po nedeljskem poročanju nekaterih medijev naj bi bil dogovor med Moskvo in Washingtonom, ki bi v boju proti terorističnim skupinam vključeval vojaško in obveščevalno sodelovanje, blizu. V skladu z dogovorom naj bi Rusija izvedla pritisk na režim sirskega predsednika Bašarja al Asada, da bi se končali napadi na civiliste in omogočila dostava humanitarne pomoči.

A Obama je v nedeljo dejal, da “nismo še tam”, ter obenem izpostavil, da gre za težka pogajanja. Medtem je njegov ruski kolega že v petek dejal, da sta Moskva in Washington blizu dogovora. “Počasi napredujemo v pravo smer.”

Washington in Moskva sicer v tem petletnem konfliktu, v katerem je umrlo okoli 300.000 ljudi in zaradi katerega so milijoni morali zapustiti svoje domove, podpirata nasprotujoči si strani, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Dogovor propadel?
Dogovor, ki naj bi med drugim omogočil dostavo humanitarne pomoči v oblegani Alep ter naj bi vsaj deloma zadržal rusko in sirsko bombardiranje, je bil v nedeljo dokaj blizu. A nato so pogovori propadli. ZDA so obtožile Rusijo, da je naredila korak nazaj pri že dogovorjenih vprašanjih, zaradi česar se Kerry ni želel vračati k tem vprašanjem, a pogovore je očitno zasenčil razvoj dogodkov na terenu.

Sirske vladne sile so namreč v nedeljo obnovile obleganje Alepa, pri čemer so državni mediji poročali, da so zavzele območje južno od mesta ter tako ogrozile zadnjo pot na vzhod, ki je še pod nadzorom opozicije.

J.F., STA

Sorodno

Zadnji prispevki

V Švici se zelo dobro zavedajo pomena finančnega opismenjevanja mladih

Mladi z dopolnjenim 15. letom starosti pridobijo delno poslovno...

Burno na razpravi o zakonu, s katerim želi SDS otroke zaščititi pred pedofilijo

Indoktrinacija LGBT je osrednji del trenutne koalicije, še posebej...

Biden ne bo prepovedal mentolovih cigaret, da ne bi užalil temnopoltih

Predsednik Joe Biden naj bi preklical načrt za prepoved...