[Video] Ruska ofenziva pri Soledarju se krepi – bodo zavezniki le poslali prave tanke?

Datum:

Rusija je močno okrepila svoj nadzor nad mestom Soledar v industrijski regiji Donbas, ki leži nekaj kilometrov od Bakhmuta. Ministrstvo za obrambo Združenega kraljestva je v svojih dnevnih posodobitvah dejalo, da Rusija in skupina plačancev Wagner “verjetno nadzorujeta večino” Soledarja sredi hudih spopadov za mesto Donbas. Vse to še dodatno krepi smiselnost, da Zahod poveča dobavo orožja Ukrajini. Medtem ko Poljska čaka na odobritev Nemčije, da bi Ukrajini donirala ducat tankov Leopard, Združeno kraljestvo razmišlja o dobavi glavnih bojnih tankov Challenger 2. To bi bila prva ponudba dobave težkih oklepnikov Ukrajini od katere koli zahodne države Ukrajini v vojni proti Rusiji.

Obrambno ministrstvo Združenega kraljestva poroča, da sta Rusija in Wagner v zadnjih štirih dneh naredila taktični napredek z velikimi prizadevanji, da bi zajeli Bakhmut s severa in prekinili komunikacijske linije. Kijev je po poročanju tujih medijev v ponedeljek situacijo v Soledarju opisal kot zelo “zahtevno” za svoje obrambne linije, kar pa še povečuje težnjo Ukrajine po dodatni dobavi orožja, saj je bila doslej vojaška podpora Zahoda ključna za obrambo Ukrajine pred ruskimi napadi.

Ukrajinske sile so sicer v preteklosti uspešno odvrnile prejšnji poskus zavzetja mesta, vendar se je veliko število Wagnerjevih enot hitro vrnilo z novo taktiko in večjim številom vojakov in plačancev,” je po poročanju tujih medijev na Telegramu sporočila namestnica ukrajinskega obrambnega ministra Hanna Malyar. “Sovražnik je dobesedno stopil čez trupla lastnih vojakov z uporabo množične artilerije, sistemov MLRS in minometov,” je dejala Malyar.

Ustanovitelj skupine Wagner Jevgenij Prigožin že mesece skuša zavzeti Bakhmut in Soledar za ceno številnih življenj na obeh straneh. V soboto je po poročanju Reutersa dejal, da je pomen rudarskega mesta v mreži kavernoznih rudarskih rovov pod zemljo (v velikosti dvorane), kjer ima ne le možnost zadržati veliko skupino ljudi na globini 80–100 metrov, ampak se pod zemljo lahko premikajo tudi tanki in bojna vozila pehote. Ukrajinska vojska je po poročanju tujih medijev sporočila, da pa v bližini Soledarja pogrešajo dva britanska prostovoljca.

Manj kot teden dni po tem, ko je Nemčija končno privolila, da bo Ukrajini dobavila bojna vozila pehote marder, narašča pritisk na Berlin, da pošlje sodobne bojne tanke. Francija in Poljska si prizadevata, da največje gospodarstvo v EU opremi Kijev s svojim zmogljivim tankom Leopard 2, medtem ko Britanija menda razmišlja o tem, da bi v Ukrajino poslala približno ducat svojih glavnih bojnih tankov Challenger 2, vendar Downing Street še ni sprejel dokončne odločitve. Če bi Britanija to storila, bi se Berlin bistveno težje skrival za svojim trenutnim argumentom, da pri pošiljanju težkega orožja ne želi ukrepati sam.  Dobava sodobnih zahodnih tankov, kot je Leopard 2, bi bila velika spodbuda za ukrajinsko vojsko, saj so bili zavezniki Kijeva doslej pripravljeni poslati samo starejše tanke iz sovjetskega obdobja, ki so bili še v zalogah vzhodnoevropskih držav, pa tudi drugih oborožitveni sistemi, kot so havbice in protizračna obramba.

Challenger 2 (foto: epa)

Marca 2021 je britanska vojska objavila načrte za nadgradnjo 148 od svojih 227 Challengerjev 2 s ciljem podaljšanja njihove življenjske dobe vsaj do leta 2035. Ti nadgrajeni modeli bodo znani kot Challenger 3. Ni pa načrtovana nadgradnja vseh Challengerjev 2 – tisti, ki ne bodo nadgrajeni, bodo umaknjeni ali potencialno prodani/podarjeni, kar tudi pojasnjuje potencialno odločitev Združenega kraljestva.

Prejšnji teden sta Berlin in Washington v skupni izjavi napovedala, da bosta Ukrajini dala bojna oklepna vozila. Za Nemčijo to pomeni pošiljanje bojnih vozil pehote Marder, za ZDA pa vključuje bojna vozila Bradley. To je sledilo dan po tem, ko je francoski predsednik Emmanuel Macron pohitel z napovedjo dobave francoskih oklepnih bojnih vozil AMX-10 RC. Obrambna ministrica Christine Lambrecht je po poročanju tujih medijev še pred nekaj tedni dejala, da Nemčija ne more poslati marderjev, češ, da jih potrebujejo zase, vendar se zdi, da se Berlin lomi ob mednarodnem pritisku.

Pariz privija Nemčijo, naj pošlje Leoparde
Pariz po poročanju Politica spodbuja Nemčijo, da bi dosegel dogovor o pošiljanju tankov Leopard v Ukrajino pred francosko-nemškim vrhom 22. januarja, na 60. obletnico elizejske partnerske pogodbe med obema državama. Podoben pritisk prihaja s Poljske, ki želi oblikovati široko koalicijo zahodnih partnerjev, da skupaj predajo Leoparde Ukrajini.

Leopard (Foto: epa)

Nemčija, Španija, Poljska, Grčija, Danska in Finska so med številnimi državami, ki že uporabljajo približno 60-tonski Leopard 2, ki je opremljen s 120-milimetrskim topom ter najsodobnejšim obrambnim sistemom in oklepom. To bi zaveznikom omogočilo, da skupaj organizirajo dostavo tankov in potrebnega streliva ter se združijo pri zahtevanem vzdrževanju in popravilih. Ukrajinci si resnično želijo Leoparde, ker naj bi jih bilo v Evropi veliko na zalogi, ker pa jih proizvaja münchensko obrambno podjetje Krauss-Maffei Wegmann, je za njihovo dostavo v Ukrajino potrebno dovoljenje za ponovni izvoz s strani države izvora, Nemčije, kar pomeni, da je mednarodni pritisk zdaj osredotočen na Berlin.

Ana Horvat

Sorodno

Zadnji prispevki

[Ekskluzivno] Kako Logarju uspelo naknadno registrirati že registrirane Demokrate?

Marsikoga je presenetilo, da je Anže Logar svoje gibanje,...

Češka vlada bo nekdanjim partijcem znižala pokojnine

Češka vlada je sprejela odločitev, da bo upokojenim nekdanjim...

Oni nas želijo “osvoboditi” svobode

Tostran Alp se dežela vse bolj spreminja v brbotajoče...