Zavod Dobra pot beleži spomine starejših o naravni in kulturni dediščini

Datum:

Zavod Dobra pot iz Brkinov že vrsto let osvešča o naravni in kulturni dediščini ter skrbi za njuno ohranjanje. Zato letos že tretjič zapored prireja vseslovensko akcijo beleženja spominov starejših, ki bo izvedena s pomočjo nagrajene aplikacije Zapisi spomina. K sodelovanju želijo pritegniti starejše in mlajše iz vse Slovenije in zbrati čim več pričevanj starejših. 

Starejši so zakladnica izkušenj in spominov, s svojimi zgodbami nam dajejo uvid v prenekatero življenjsko modrost – če jim le prisluhnemo. Žal pa se v današnji družbi mnogi znajdejo v okoliščinah, ko ne morejo izkoristiti svojega potenciala, saj se soočajo z osamljenostjo in odrinjenostjo na rob. Po drugi strani so tu mladi, ki izgubljajo stik z dediščino, s svojo identiteto, preteklostjo. Vrzel med generacijami se poglablja.

Prav te problematike se loteva Zavod Dobra pot, ki je leta 2021 razvil aplikacijo Zapisi spomina – slednja omogoča beleženje in objavljanje spominov starejših o najrazličnejših vidikih življenja v preteklosti. Aplikacija je lani prejela prestižno nagrado Sveta Evrope in Evropske komisije v sklopu pobude Zgodbe Dnevov evropske kulturne dediščine in se uvršča v sam vrh inovativnih projektov s področja dediščine na evropski ravni.

Zavod tako želi z inovativnim povezovanjem tradicionalnega (izročila) in sodobnega (digitalno orodje) povezati generacije, okrepiti vezi med njimi ter starejše vključiti na način, ki jim je najbližji – s pripovedovanjem zgodb o njihovem življenju.

Da bi v beleženju spominov znova povezali celotno Slovenijo in spomnili na to, kako pomembni nosilci izročila so starejši, zavod med 18. in 29. marcem 2024 organizira že tretjo vseslovensko akcijo beleženja spominov z naslovom Zapišimo spomine!. V preteklih letih se je v akcijo vključilo več kot 200 posameznikov in okoli 40 ustanov, ki so skupaj zabeležili kar 300 pričevanj.

V pobudi lahko sodeluje vsak, in sicer kot pričevalec, tj. starejša oseba, ki podeli svoje spomine, ali zapisovalec, tj. nekdo, ki zgodbe starejših zabeleži v aplikacijo. K sodelovanju vabijo tudi šole, nevladne organizacije, lokalna društva ter druge ustanove – skratka vse, ki imajo radi dediščino in jim je mar za to, da se zgodbe in spomini ohranijo. Prijave so že odprte.

Do več informacij o pobudi lahko dostopate prek spodnjih povezav, v primeru vprašanj pa se obrnite na [email protected]. Vabljeni, da se vključite in tako prispevate svoj delček k ohranjanju naše skupne dediščine.

C. Š.

Sorodno

Zadnji prispevki

V Švici se zelo dobro zavedajo pomena finančnega opismenjevanja mladih

Mladi z dopolnjenim 15. letom starosti pridobijo delno poslovno...

Burno na razpravi o zakonu, s katerim želi SDS otroke zaščititi pred pedofilijo

Indoktrinacija LGBT je osrednji del trenutne koalicije, še posebej...

Biden ne bo prepovedal mentolovih cigaret, da ne bi užalil temnopoltih

Predsednik Joe Biden naj bi preklical načrt za prepoved...