[Foto] Izračunano: Tako bo Golob opeharil samostojne podjetnike v prihodnjem letu. Je tem še vedno do plesa?

Datum:

“Mi že plešemo, naši že plešejo …”, besede, ki jih je prvič izjavil nekaj dni pred volitvami zdajšnji predsednik vlade dr. Robert Golob. Zdaj ljudje ne plešejo od veselja, ampak umikajoč se novim škodljivim potezam Golobove vlade. Ne plešejo le upokojenci, uporabniki plina, elektrike, zaposleni, temveč tudi samostojni podjetniki.

Vlada po besedah premierja Roberta Goloba za prihodnje leto načrtuje temeljito prevetritev davčne politike, do nje pa želi priti v dialogu s socialnimi partnerji in tudi opozicijo. A pri tem se poraja vprašanje kakšno davčno politiko lahko gospodarstvo pričakuje v letih 2024, 2025 in naprej, saj da mora davčno okolje spodbujati potenciale v Sloveniji za rast dodane vrednosti in dvig blaginje, ne pa zavirati z višjimi davki.

Če ste samostojni podjetnik in normiranec je vlada za vas pripravila predloge sprememb s področja davkov. Precejšnje spremembe so predvidene pri obdavčitvi samostojnih podjetnikov, ki so vključeni v sistem normiranih odhodkov. Za samostojne podjetnike, ki imajo do 25.000 evrov dohodka, se ne bo spremenilo nič, za del dohodka nad 25.000 in do 100.000 evrov pa so spremembe precejšnje. Za polne normirance s 60.000 evrov dohodka se bo po navedbah ministrstva tako davek zvišal z 2.400 na 5.200 evrov, s 100.000 evrov dohodka s 4.000 na 10.000 evrov.

Vlada tudi nad tiste, ki si želijo s popoldanskim delom izboljšati življenje
Za popoldanske normirance s 15.000 evrov dohodka se bo davek zvišal s 600 na 1.800 evrov, s 25.000 evrov dohodka s 1.000 na 3.000 evrov, s 60.000 evrov dohodka s 4.000 na 8.000 evrov in s 100.000 evrov dohodka z 12.000 na 16.000 evrov.

Politika Golobove vlade očitno sledi diktatu skrajne Levice: višji davki (na plače, stanovanja, avtomobile, hiše), slabšanje poslovnega okolja, nižanje konkurenčnosti gospodarstva. To prinaša padec življenjskega standarda vsem, kar nakazuje, da za Slovenijo prihajajo zahtevni časi.
V Sloveniji je delo preobremenjeno z dajatvami, kar pomeni, da smo manj konkurenčni, predvsem pa veliko sposobnih in izobraženih ljudi odhaja v tujino, saj v Sloveniji za svoje delo dobijo precej manj, kot bi ob enakih pogojih dobili v tujini. Prejšnja, Janševa vlada je pripravila zakon o dohodnini, ki bi razbremenil plače oz. povišal splošno olajšavo. Sedanja vlada pa to davčno reformo razveljavlja in ljudem ne daje, ampak jemlje.
Sara Kovač

Sorodno

Zadnji prispevki

V Švici se zelo dobro zavedajo pomena finančnega opismenjevanja mladih

Mladi z dopolnjenim 15. letom starosti pridobijo delno poslovno...

Burno na razpravi o zakonu, s katerim želi SDS otroke zaščititi pred pedofilijo

Indoktrinacija LGBT je osrednji del trenutne koalicije, še posebej...

Biden ne bo prepovedal mentolovih cigaret, da ne bi užalil temnopoltih

Predsednik Joe Biden naj bi preklical načrt za prepoved...