Poljska v bran svobodi govora: Od Sodišča EU zahtevajo ovržbo v Evropskem parlamentu sprejete direktive o avtorskih pravicah

Datum:

Poljska je na Sodišče Evropske unije vložila pritožbo proti direktivi o avtorskih pravicah, ki so jo evropski poslanci sprejeli konec marca z namenom zaščite ustvarjalcev. V Varšavi opozarjajo, da je sprejeta direktiva odkrit napad na svobodo govora.

Evropski poslanci so 26. marca 2019 izglasovali sprejetje direktive o avtorskih pravicah. Takrat smo poročali, da je za sprejetje direktive glasovalo 348 poslancev, 274 pa jih je bilo proti. Od slovenskih poslancev v Evropskem parlamentu so proti sprejetju direktive o avtorskih pravicah glasovali poslanci Milan ZverRomana Tomc in Patricija Šulin iz SDS, Tanja Fajon iz SD in Igor Šoltes.

Razlog za nasprotovanje sprejemu direktive je bila ravno velika nevarnost omejevanja svobode govora. Še posebej problematična sta bila 11. in 13. člen, ki sta v vseh pogledih uvedla cenzuro spletnih vsebin pod pretvezo varovanja avtorskih pravic.

11. člen znan kot tudi tako imenovani “link tax” na podlagi nove reforme avtorskih pravic zahteva, da vsi ki rabijo delce prispevkov novic na spletu potrebujejo predhodno dovoljenje avtorja. 13. člen znan tudi kot “upload filter” pa bi ponudnike spletnih storitev prisilil v obvezen predhodni pregled vseh na splet naloženih vsebin.

EU sporazumi prepovedujejo cenzuro, ki jo direktiva zahteva
Enako menijo tudi na Poljskem, kjer so sprejeto direktivo po pisanju Reutersa označili za korak nazaj, saj bi zahteva po uvedbi filtrov spletnih vsebin lahko vodila v nadaljno cenzuro.

“Sistem bi lahko zahteval uvedbo regulacij, ki so analogne preventivni cenzuri, ki je prepovedana ne samo v Poljski ustavi, temveč tudi v EU sporazumih,” je za poljsko javno televizijo TVP Info povedal namestnik zunanjega ministra Konrad Szymanski.

Ivan Šokić

Sorodno

Zadnji prispevki

Ko smo glasovali za samostojnost in demokracijo, smo glasovali tudi za kapitalizem

Ni novost, da želi Mladina s svojim senzacionalizmom vzbuditi...

[Video] Policija končno razgnala hamasovske skrajneže na univerzi Columbia

Končno se je zgodilo. Veliko število policistov newyorške policije...

Na “dan dela” velja spomniti, da so se slovenski sindikati borili za nižje plače

Danes je prvi maj, tradicionalni praznik dela, ki sicer...